Kurumsal Renklerinizi Hala Tescillemediniz mi?

Kurumsal renklerinizi markalayıp yasal koruma altına alabileceğinizi biliyor muydunuz?

Yabancı firmaların öncülük ettiği kurumsal renk tescili başvurularında son dönemde yerli firmalar da atağa geçti. Örneğin, Fenerbahçe futbol kulübünün ayrılmaz ikilisi olan sarı-lacivert renkleri, Fenerbahçe’nin başvurusu üzerine Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edildi.

Yerli firmaların Türk Patent Enstitüsüne (TPE) yaptığı renk markası başvurularında 2019’da hızlı bir artış olduğu gözlendi. Türkiye’de ilk renk markası başvurusu 2016 yılında yapıldı. Renk markalamasında son üç yılda 72 firma kurumsal renklerini tescil ettirmek için başvuruda bulundu.

TPE tarafından tescil edilen renk markası başvuruları 2019’un ilk 10 ayında bir önceki yıla göre yüzde 65 arttı.

TPE’ye yapılan renk markası başvuru sayısı

YIL                 BAŞVURU ADEDİ

2016                1

2017                18

2018                20

2019                33

Kaynak: TPE

İstanbul merkezli Markiz Patent firmasının kurucusu, marka ve patent vekili Orhan Eriman, son dönemde artış gösteren renk markalaması konusunda şu değerlendirmeyi yaptı, “Renk markası almak üzere Türk Patent Enstitüsüne başvuran şirketler, genellikle kurumsal bir yapıya sahip, Türkiye’nin bilinen şirketleri. Logoları, sloganları ve renkleri ile ayırt ediciliğe sahip kuruluşların kurumsal renk markasını yasal koruma altına almak için başvurular yaptığına şahit oluyoruz. Renk markalamasında başvuru süreci titizlikle ele alınmalı aksi halde firmalar TPE’den red cevabı alabilir.”

Türk Patent Enstitüsü verilerine göre Fenerbahçe’nin kurumsal renk kodlarını tescil ettirme süreci 24 Haziran 2018 tarihinde başlatıldı. Yapılan inceleme ve araştırmalar 8 Mart 2019 tarihinde olumlu sonuçlandı. Fenerbahçe’nin sarı-lacivert renkleri, pantone 13-0858 tpx ve pantone 19-3939 tpx renk markası kodları ile yasal kayıt altına alındı.

Fenerbahçe Sarı-Laciverdi

Renk markası pantone 13-0858 tpx, pantone 19-3939 tpx

Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylanan tescilin sonucuna göre, Fenerbahçe’nin sarı lacivert renkleri, aşağıdaki sektörlerde, FENERBAHÇE SPOR ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ (5106084) dışında başka bir firma tarafından kullanılamayacak.

Fenerbahçe’nin kurumsal renk markası tescilinin geçerli olduğu sektörler

24 Dokunmuş veya dokunmamış kumaşlar. Ev tekstil ürünleri: perdeler, yatak örtüleri, nevresimler, çarşaflar, yastık kılıfları, battaniyeler, yorganlar, havlular. Tekstilden bayraklar, flamalar, etiketler. Bebekler için kundak örtüleri. Kampçılar için uyku tulumları.
25 Koruyucu amaçlı olanlar hariç her türlü malzemeden yapılmış iç-dış giysiler, çoraplar, fularlar, şallar, bandanalar, eşarplar, kemerler. Ayak giysileri: ayakkabılar, terlikler, sandaletler. Baş giysileri: şapkalar, kasketler, bereler, takkeler, kepler.
41 Eğitim ve öğretim hizmetleri. Sempozyum, konferans, kongre ve seminer düzenleme, idare hizmetleri. Spor, kültür ve eğlence hizmetleri (sinema, spor karşılaşmaları, tiyatro, müze, konser gibi kültür ve eğlence etkinlikleri için bilet sağlama hizmetleri dahil). Dergi, kitap, gazete v.b.gibi yayınların basıma hazır hale getirilmesi, okuyucuya ulaştırılmasına ilişkin hizmetler (global iletişim ağları vasıtasıyla anılan hizmetlerin sağlanması da dahil). Film, televizyon ve radyo programları yapım hizmetleri. Haber muhabirliği hizmetleri, foto-muhabirliği hizmetleri. Fotoğrafçılık hizmetleri. Tercüme hizmetleri.

 

Hazır giyim firması LC Waikiki Mağazacılık A.Ş. de kurumsal renklerini tescil ettiren yerli firmalar arasına katıldı. Türk Patent Enstitüsü, 4 Mart 2019 tarihinde sonuçlandırdığı karar ile LC Waikiki firmasının renklerini 03, 18, 24, 25 ve 35 No’lu sektörlerde geçerli olmak üzere tescil etti.

LC Waikiki Mavisi ve Grisi

Renk markası (pantone 2728 c, pantone p 1-1 c)

 

Kuveyt Türk Yeşili ve Sarısı

Türk Patent Enstitüsü verilerine göre finans sektöründe rengini tescil ettiren ilk kuruluşlardan biri Kuveyt Türk oldu. Tescil 4 mart 2019’da gerçekleşti.

Renk markası (pantone 342 c, pantone 125 c)

 

Diğer katılım bankası Albaraka Türk de renk markası tescili yaptıran finans kuruluşları arasında yer aldı.

Albaraka Türk Kırmızısı ve Turuncusu

Renk markası (pantone 186c pantone orange 021c)

 

Renk Markalarını Tescil Ettiren Yabancı Markalar

Örneğin ünlü oyuncak firması Mattel’in Barbie Pembesi (Pantone 219 C) 100’den fazla kategoride tescillenmiş bir ticari markadır. Mücevherat firması Tiffany & Co.’nun mavi rengi de 1998 yılından bu yana bir ticari markadır. Özel Pantone numarası ise 1837, yani şirketin kurulduğu yıldır.

Bir rengin ticari markalamasına sahip olmak ile bir rengin mülkiyetine sahip olmak farklı şeylerdir. Renklerin ticari markalaması sadece aynı iş sektörde faaliyet gösteren rakipler için geçerlidir. Örneğin, Toyota benzer bir mavi tonu kullanmak için Apple’a dava açamaz çünkü rakip ürünler satmazlar.

Siz de kurumsal renklerinizi koruma altına aldırabilirsiniz. Böylece renklerinizin, sizin sektörünüzde başkaları tarafından asla kullanılamayacağını yasal güvence altına almış olursunuz.

Markiz Patent Ltd., firmalara ait kurumsal renklerin tescil edilmesi konusunda profesyonel danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

1. Mattel oyuncak firmasına ait Barbie Pembesi

Trademarked Colors - Mattel Barbie Pink
Renk markası: Pantone 219C | #DA1884

 

2. Tiffany mücevher firmasına ait Mavi

Trademarked Colors - Tiffany Blue
Renk markası: Pantone 1837 | #81D8D0

 

3. Cadbury şekerleme firmasına ait Eflatun

Trademarked Colors - Cadbury Purple
Renk markası: Pantone 2685C | #3B0084

 

4. T-Mobile Macentası

Trademarked Colors - T-Mobile Magenta
Renk markası: Process Magenta | #E20074

 

5. UPS Kahverengisi

Trademarked Colors - UPS Brown
Renk markası: Pantone UPS Brown 0607298 | #330000

 

6. John Deere Sarısı ve Yeşili

Trademarked Colors - John Deere Green
Renk markası: Pantone 364C | #367C2B
Trademarked Colors - John Deere Yellow
Renk markası: Pantone 109C | #FFDE00

 

7. Texas Üniversitesi Yanık Portakalı

Trademarked Colors - University of Texas: Burnt Orange
Renk markası: Pantone 159 | #BF5700
Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir